دادستان کل آمریکا به درخواست ترامپ استعفا داد

دادستان کل آمریکا به درخواست ترامپ استعفا دادترامپ پیش از این در مورد نقش سشنز در پرونده دخالت روسیه در انتخابات پیشین ریاست ‌جمهوری آمریکا به شدت از او انتقاد کرده بود. در تاریخ سیاسی نوین آمریکا، هرگز هیچ رئیس جمهوری به اندازه دونالد ترامپ از یک عضو کابینه خود تا این حد انتقاد و آشکارا به او حمله نکرده است. با این همه سشنز یکی از نخستین کسانی بود که با آغاز کارزار انتخاباتی آقای ترامپ در سال ۲۰۱۵، حمایت خود از او را اعلام کرده بود.

خداحافظی جف سشنز پس از انتخابات میان‌دوره‌ای در این کشور قابل پیش‌بینی بود. جمهوریخواهان آمریکا در پایان انتخابات روز سه‌شنبه، اکثریت خود را در مجلس سنای این کشور حفظ کرده ولی بیشتر کرسی‌های کنگره را از دست دادند.

جف سشنز در نامه استعفای خود نوشته است که به درخواست رئیس جمهوری از سمت خود کناره می‌گیرد. دونالد ترامپ اعلام کرد که «جانشین دائمی» جف سشنز را متعاقبا معرفی خواهد کرد. وی در توییتر خود نوشته است که تا آن زمان ماتیو وایتکر، رئیس دفتر آقای سشنز موقتا سرپرستی دادستانی کل یا همان وزارت دادگستری آمریکا را بر عهده خواهد داشت.

جف سشنز صاحب عالی‌ترین مسند قضایی در آمریکا بود و رابرت مولر، وکیلی که زیر نظر وزارت دادگستری آمریکا فعالیت دارد، تحقیقات گسترده‌ای را در مورد اتهام دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا در دست دارد. تحقیقات او تاکنون به ایراد اتهام‌هایی به چند تن از همکاران نزدیک ترامپ انجامیده است.

منبع: همشهری آنلاین / اجتماع

Leave a Reply