واکنش وزیر علوم به اعتراض درباره حذف پذیرش برخی دانشگاه‌ها

واکنش وزیر علوم به اعتراض درباره حذف پذیرش برخی دانشگاه‌ها


واکنش وزیر علوم به اعتراض درباره حذف پذیرش برخی دانشگاه‌ها

اجتماع > آموزش – همشهری آنلاین:
وزیر علوم در واکنش به اعتراض درباره حذف پذیرش برخی دانشگاه‌ها، به مصوبه اخیر شورای عالی اداری اشاره کرد و گفت: در هفته گذشته در اجرای این مصوبه با چالش روبرو بودیم، همه مراکز آموزش عالی مدعی این هستند که باید دانشجو بگیرند.

به گزارش مهر، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درصفحه اینستاگرام خود نوشت: در سطح جامعه متاسفانه تقاضاهای مستند و مدون از سوی سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مختلف حتی سازمان‌های متولی برنامه‌ریزی و توسعه برای تولید علم و یا تربیت نیروی انسانی با مهارت مشخص به دانشگاه‌ها ارائه نمی‌شود.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر در دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هایی ایجاد شده است، در ابتدا نظرشان این بود که معضل سازمان یا موسسه وزارتخانه‌شان را مرتفع کنند، ولی هم اکنون با چالش روبرو هستیم که اینها در ایجاد مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با دانشگاه‌های بزرگ کشور رقابت می‌کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: اخیرا شورای عالی اداری کشور مصوبه‌ای داشته که در هفته گذشته در اجرای آن با چالش روبرو بودیم و همه مراکز آموزش عالی مدعی این هستند که باید دانشجو بگیرند و اعضای هیات علمی‌شان ارتقا یابند در حالی که در وزارتخانه‌ای که به صورت تخصصی به مردم و جامعه سرویس ارائه می‌دهد، نباید چنین برنامه‌ریزی و تصوری صورت گیرد.

این مراکز می‌توانستند در قالب نیازهای خودشان نیرو تربیت کنند، ولی از الگویی پیروی کردند که در نتیجه آن برخی نهادهای اجرایی دانشگاه‌های پرهزینه‌ای دارند و فارغ‌التحصیلان دکترایی را که تربیت می‌کنند، جذب و استخدام نمی‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین / اجتماع

Leave a Reply